W ostatnią Sobotę 3 października 2020 odbyła się już 17 edycja Biegu po Nowe Życie. Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i wielu wyzwań udało się bezpiecznie zorganizować to niepowtarzalne wydarzenie. W Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie 47 sztafet wzięło udział w marszu nordic walking. Odbyła się również debata o polskiej transplantologii, w której mieli przyjemność uczestniczyć między innymi członkowie naszego zespołu: Profesor Roman Danielewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i kierownik programu “Żywy dawca nerki” w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dr hab. n. med. Piotr Domagała – chirurg, transplantolog z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dr n. o zdr. Aleksandra Tomaszek, regionalny koordynator transplantacyjny z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów. Poprzez nasze działania budujemy społeczne poparcie dla transplantacji, upowszechniamy świadectwa woli oraz zachęcamy do świadomego dawstwa narządów. Ideę promują aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, przedstawiciele nauki i mediów, którzy dwa razy w roku spotykają się w wyjątkowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepieniu. Projekt rozpoczęliśmy w 2011 roku. Bieg po Nowe Życie wpisał się na listę najważniejszych polskich kampanii społecznych.
Inicjatorem Biegu po Nowe Życie jest między innymi Przemysław Saleta. Słynny sportowiec w 2007 roku oddał nerkę swojej córce Nicole. „Trzeba odczarować tematykę przeszczepów. Większości osób tematyka ta kojarzy się z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się przede wszystkim ze zdrowiem. Zdecydowaliśmy się na organizację wydarzenia sportowego, bo sport raczej wszystkim kojarzy się ze zdrowiem. W Polsce nadal wykonuje się zbyt mało przeszczepów, zwłaszcza tych rodzinnych, kiedy osoba chora dostaje nerkę lub fragment wątroby od kogoś z rodziny. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości, że podarowali komuś bliskiemu normalne życie.” – przekonuje Saleta.
Więcej informacji na temat 17 edycji Biegu można znaleźć na: https://transplantologia.info/transplantologia/za-nami-17-bieg-po-nowe-zycie/
Od stycznia do sierpnia 2020 mimo pandemii we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 859 narządów od zmarłych dawców. 527 pacjentów otrzymało nowe nerki, 3 pacjentów nerkę i trzustkę, 188 pacjentów wątrobę, 108 serce, 33 płuco. Wykonano też do 37 przeszczepów od żywych dawców. Potrzeby są znacznie większe. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie z końcem sierpnia oczekiwało 1821 pacjentów. To ciężko chore osoby, ze skrajną niewydolnością narządów, przeszczep jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia. Najwięcej, bo aż 1029 pacjentów czekało na nową nerkę. Potrzeby są więc ogromne.
Gratulujemy organizatorom i czekamy na kolejną edycję Biegu po Nowe Życie.