26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Data ta nie jest przypadkowa. Została ustanowiona w rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tej operacji przez prof. Tadeusza Orłowskiego.
Celem tego dnia jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzenie i rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii.
Obecnie przeszczepiania narządów są powszechną metodą ratowania życia, choć wciąż zbyt wielu pacjentów umiera, nie doczekawszy się przeszczepienia. Świadczy to o tym, że w dalszym ciągu borykamy się z problemem podjęcia dobrej decyzji na rzecz transplantologii. Lekarze podkreślają, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem je wydłużyć.
Za życia możemy ofiarować część siebie drugiemu człowiekowi. Jeśli Nasz stan zdrowia na to pozwala, możemy z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa oraz bez utraty zdrowia, zostać żywym dawcą nerki. Jeżeli ktoś z Naszych bliskich (krewny w linii prostej, rodzeństwo, małżonek) potrzebuje przeszczepu nerki, możesz mu ją ofiarować. Potrzebna jest zgoda potencjalnego dawcy oraz biorcy. Natomiast jeśli chcemy pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub osobie, z którą wiążą Nas szczególne względy osobiste, zgodę na przeszczepienie musi wydać sąd.
Dzielmy się tym, co dobre!
Źródło:
- http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2020.html