W 2019 roku, w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wznowiono pobrania nerek od żywych dawców technikami małoinwazyjnymi.
W dniach 13 – 14 czerwca 2019 r., w sali wykładowej im. Prof. Antoniego Leśniowskiego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, odbyło się Sympozjum pt.: „Pobieranie i przeszczepienie nerek od żywych dawców – techniki małoinwazyjne”.
Sympozjum zostało zorganizowane w związku z nawiązaniem współpracy WUM-u z renomowanym ośrodkiem holenderskim Erasmus University Medical Center w Rotterdamie. Zaproszonym gościem i ekspertem był dr Hendrikus Kimenai (Consultant Transplant Surgeon, Erasmus University Hospital Rotterdam, Department of Surgery).
W tych dniach wykonano dwie operacje pobrania nerki metodą małoinwazyjną (całkowicie laparoskopowo) od żywego dawcy i ich przeszczepienie spokrewnionym biorcom.
Przeprowadzenie pobrania nerek tą techniką możliwe było dzięki odbyciu dwuletniego stażu w ośrodku w Rotterdamie przez dr. Piotra Domagałę (który był operatorem w obu pobraniach nerek), a także odbyciu szkolenia w tym zakresie na kursie LIDO organizowanym przez ESOT, przez prof. Wojciecha Lisika i prof. Romana Danielewicza. Nerki zostały przeszczepione (i podjęły bezpośrednią czynność) przez Zespoły chirurgiczne kierowane przez dr. hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego i prof. Wojciecha Lisika.
W kolejnych miesiącach pobrano (a następnie przeszczepiono) jeszcze sześć nerek z użyciem techniki laparoskopowej.
Małoinwazyjne techniki pobierania nerki (laparoskopowa lub z użyciem ręcznej asysty w wersji przez- lub pozaotrzewnowej) umożliwiają jak najmniejszą ingerencję w ciało dawcy, szybką regenerację i powrót do normalnej aktywności. Dawca wymaga mniejszej ilości lekarstw przeciwbólowych, szybciej się rehabilituje, wcześniej jest wypisywany domu i wcześniej też wraca do pracy. Nie bez znaczenia jest również lepszy efekt kosmetyczny – w porównaniu do operacji w technice otwartej.
Mamy nadzieję, że oferta małoinwazyjnych pobrań nerki przyczyni się do zwiększenia liczby osób chętnych do podarowania cząstki siebie bliskiej osobie.