26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. Jest to data upamiętniająca dzień pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce w 1966 roku. Dziś jeszcze więcej rozmawiamy na temat transplantologii, upowszechniając jej ideę. Pomimo wielu kampanii, większej dostępności do informacji na temat pobrań i przeszczepień narządów, w dalszym ciągu borykamy się z podjęciem właściwej decyzji na rzecz transplantologii.
Pamiętajmy, że dawcą możesz zostać nie tylko po śmierci. Za życia, jeśli stan naszego zdrowia na to pozwala, również możemy podzielić się tym, co w nas dobre.
W roku 2022, w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, dokonaliśmy 30 pobrań oraz przeszczepień nerki od dawcy żywego. Dla biorców, którzy otrzymali od swojego bliskiego zdrową nerkę, oraz dla naszej Kliniki, to ogromny sukces. Z wielką nadzieją patrzymy w przyszłość, licząc nie tylko na kolejne pobrania oraz przeszczepienia, ale przede wszystkim na możliwość rozmowy z Państwem, rozmowy z pacjentem, który dopiero rozpoczyna proces kwalifikacji do przeszczepienia oraz rozmowy z potencjalnym dawcą, który wie niewiele o pobraniu, a ma tak wiele pytań.
Jeśli wśród Twoich bliskich jest osoba ze schyłkową niewydolnością nerek, oczekująca na przeszczepienie nerki i to właśnie Ty chciałbyś zostać dla niej żywym dawcą nerki lub uzyskać informacje, jak wygląda kwalifikacja potencjalnego dawcy, chętnie Ci w tym pomożemy.
Na naszej stronie internetowej, na której teraz jesteś, wypełnij Interaktywny formularz wsparcia decyzji (IFWD)
https://dawcanerki.org/zostan-dawca-nerki/jak-zostac-dawca-nerki/sprawdz-czy-mozesz-zostac-dawca/
lub zadzwoń bezpośrednio do naszego koordynatora transplantacyjnego (tel. 507 121 381).
Podjęcie decyzji o byciu żywym dawcą nerki dla bliskiej osoby, nie zawsze jest łatwe. Pozwól, że odpowiemy na Twoje pytania, przybliżając temat dawstwa żywego.
Bądźmy razem dla transplantologii!
Poniżej przedstawiamy materiał, w którym prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz biorca nerki i trzustki, Pan Waldemar Rupniewski, przybliżą nam istotę transplantologii.