Najczęściej zadawane pytania
-
Kiedy można pobrać nerkę od żywego dawcy?
Nerkę od żywego dawcy można pobrać w przypadku spełnienia szeregu warunków medycznych i prawnych. Podstawowym warunkiem jest wola oddania nerki bliskiej osobie wyrażona w sposób świadomy przez osobę pełnoletnią. Dodatkowo badania kliniczne, laboratoryjne i radiologiczne powinny potwierdzić, że usunięcie jednej nerki nie przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia.
-
Jakie są korzyści oddania nerki bliskiej osobie?
Przeszczepienie nerki od żywego dawcy jest najskuteczniejszą metodą leczenia nerkozastępczego. Przeszczepienie nerki pozwala pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek powrócić do normalnej aktywności, często do pracy. Dializoterapia nie jest w stanie zastąpić pracy nerki i zapobiec licznym powikłaniom związanym z niewydolnością nerek.
-
Czy można żyć normalnie z jedną nerką?
Posiadanie jednej nerki wystarcza do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potencjalni dawcy nerki są szczegółowo badani. Żywym dawcą nerki może zostać osoba zdrowa. Po oddaniu nerki nie ma żadnych ograniczeń - jeżeli chodzi o rytm życia. Ryzyko zachorowania na jakiekolwiek choroby nie różni sią od ryzyka wśród osób, które nie zostały dawcami nerki. Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że długość życia dawcy nerki, ryzyko rozwoju chorób serca i nerek są takie same, jak w populacji ogólnej.
-
Czy każdy może zostać żywym dawcą nerki?
Żywym dawcą nerki może zostać osoba spokrewniona (np. rodzic, rodzeństwo, dzieci) lub osoba pozostająca w związku emocjonalnym z biorcą (np. małżonek, dalszy krewny, przyjaciel). W niektórych przypadkach związków emocjonalnych konieczna jest zgoda sądu. Dawca nerki musi być osobą zdrową, pełnoletnią. Dopuszcza się pewne nieprawidłowości u dawcy wykryte w trakcie badań kwalifikacyjnych.
-
W czym nerka od żywego dawcy jest lepsza niż nerka od dawcy zmarłego?
Nerka od żywego dawcy pracuje zazwyczaj kilkanaście lat. W porównaniu do nerki pobranej od dawcy zmarłego taka nerka funkcjonuje dłużej i lepiej. Dodatkowo przeszczepienie nerki od żywego dawcy można zaplanować. Jest to operacja elektywna, przeprowadzana w dzień przez doświadczony i przygotowany zespół chirurgów i anestezjologów. Pozwala to również na wykonanie tzw. trudnych przeszczepień, na przykład u chorych wysoko immunizowanych lub chorych z nietypowym odprowadzeniem moczu.
-
Jakie jest ryzyko okołooperacyjne dla dawcy?
Pobranie nerki od żywego dawcy jest operacją i jak każda z nich może wiązać się z rykiem wystąpienia powikłań. Badania i publikacje z ostatnich dwudziestu lat dowodzą jednak, że jest to operacja bezpieczna, a ryzyko powikłań jest minimalne. Operacja pobrania nerki od żywego dawcy wykonywana jest przez doświadczony i przygotowany personel, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.
-
Czy dawca nerki po wyjściu ze Szpitala musi przyjmować jakieś leki?
Żywy dawca nerki nie przyjmuje żadnych specjalnych leków - poza ewentualnymi lekami, które przyjmował przed oddaniem nerki, np. na nadciśnienie tętnicze. Przez krótki okres po oddaniu nerki niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych.
-
Czy dawca nerki podlega okresowym badaniom lekarskim?
Dawca nerki objęty jest programem okresowych badań. W określonych odstępach czasu jest zapraszany na badania, które pozwalają kontrolować stan zdrowia. Pozwala to również na wczesne wykrywanie i odpowiednie leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić, a nie muszą mieć koniecznie związku z oddaniem jednej nerki.